Miastolab – Festiwal miejskich innowacji
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na Festiwal miejskich innowacji. Miastolab to nowy projekt metropolitalny, który łączy w sobie konferencje – cykle debat, kino plenerowe, koncert – muzyka miasta i piknik sąsiedzki.
Poczuj się innowatorem w swoim mieście!
Fabryka Pełna Życia wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, jako Mecenasem imprezy, przygotowuje wyjątkowy projekt pod nazwą Miastolab – Festiwal miejskich innowacji odbędzie się w dniach od 2 do 5 września br. na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.
Wstęp na wszystkie imprezy podczas festiwalu jest wolny!
Zdajemy sobie sprawę z tego, że jak nigdy, potrzebujemy dzisiaj nowych idei, innowacji czy rozwiązań. W ramach festiwalu Miastolab będziemy ich szukać wspólnie z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami. Festiwal będzie obejmował nie tylko konferencje i spotkania wybitnych fachowców, ale też pokaże, jak można planować miejską przestrzeń we współpracy z mieszkańcami. Będzie obejmował pokazy filmowe, koncert – muzyka miasta, instalację artystyczną służącą mieszkańcom, wreszcie piknik promujący społeczną aktywność i współpracę.
To wydarzenie jest dla specjalistów, dla mieszkańców, dla Ciebie!
1. Konferencja „Miejscy innowatorzy” – cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich, progresywnych rozwiązań czy badań poświęconych miastom.
Termin: 2-3 września:
• 2 września (czwartek)
11.00 – 13.00 warsztat dla urzędników – Miasto dostępne – prowadzenie: Iwona Benek
11.00 – 18.00 Metropolitalne Forum Dobrych Praktyk – wydarzenie towarzyszące – Metropolitalne Forum Dobrych Praktyk zainaugurowane zostanie z inicjatywy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas Festiwalu Miejskich Innowacji i jest odpowiedzią na potrzeby budowania dobrych rozwiązań i spójności oraz synergii w gminach GZM w obszarze wyzwań demograficznych i problemów starzenia się społeczności. Podczas wydarzenia zaprezentujemy ciekawe pomysły i już zrealizowane inicjatywy w obszarach w obszarach w szczególności starzejącego się społeczeństwa, wyzwań demograficznych, depopulacji, rewitalizacji społecznej, integracji międzypokoleniowej. Wydarzenie będzie miało charakter swobodnych rozmów w formule „stolików eksperckich”.
14.00 – 14.15 uroczyste otwarcie Konferencji
14.15 – 17.00 wykłady:
14.30 – Michał Krzykawski, Od innowacyjności do inwencji. Miejskość i duch miasta po automatyzacji
15.15 – Joanna Erbel, Warszawska Dzielnica Społeczna – czy każda wizja bez realizacji to porażka?
16.00 – Hanna Gill-Piątek, Doświadczenia pierwszego pilotażu rewitalizacji w Łodzi – co zostało nam po latach?
16.45 – Łukasz Franek, Smart Mobility w Krakowie, czyli powrót do przyszłości
18.00 – 20.00 debata: Koniec mitu Smart City. Co to znaczy być dzisiaj innowacyjnym?
Prowadzący: Artur Celiński (Magazyn Miasta)
• 3 września (piątek)
11.00 – 13.00 Warsztat dla urzędników – Miasto otwarte – prowadzenie: Magdalena Mike
14.00 – 17.00 wykłady:
14.00 – Rafał Matyja, Kto stoi za miejskimi innowacjami? Spojrzenie z dłuższej perspektywy
14.45 – Paweł Jaworski, Metropolia jako praktyka wspólnego rozwiązywania problemów miejskich
15.30 – Jacek Wielebski, Innowacje/rewitalizacje oczekiwania vs rzeczywistość przy projektowaniu sztuki i dizajnu w przestrzeni publicznej
16.15 – Bartosz Piziak, Urban Lab – generator miejskich innowacji
18.00 – 20.00 debata: Czy polskie miasta są innowacyjne?
Prowadzący: Artur Celiński (Magazyn Miasta)
Więcej informacji o ekspertach i innowatorach oraz o programie konferencji tutaj!
——————————————————————————————————
2. Muzyka miasta – DJ-set – w ramach imprezy Muzyka Miasta zaproszeni DJ-e i producenci muzyki elektronicznej, przedstawią współczesną muzykę z miast całego świata w formie nocnego DJ-setu.
Miasta inspirują twórców różnych dziedzin, również muzyków. Wiele miast wypracowało własne style muzyczne, mocno osadzone w przestrzeni i czasie. Mamy dzisiaj londyński grime, Detroit techno, Chicago house czy Kuduro w Lizbonie. Nurty te rezonują na ulicach i kreują lokalny klimat muzyczny. W ramach imprezy Muzyka Miasta zaproszeni DJ-e i producenci muzyki elektronicznej, przedstawią współczesną muzykę z miast całego świata w formie nocnego DJ-setu.
Termin: 3 września (piątek): 21.00-02.00
Muzycy:
21.00 Young Majli
23.00 Kuba Sojka
24.00 Monster
———————————————————————————————————
3. Miejskie kino plenerowe – przegląd najciekawszych filmów ostatnich lat opowiadających o miastach, ich problemach i wyzwaniach przed jakimi aktualnie stoją. Zobaczymy jak Holendrzy przesiedli się na rowery, jak zmieniał się Berlin po upadku muru berlińskiego, jaką wartość ma natura w mieście czy jak wybitne kobiety/architektki zmieniają nasze miasta na lepsze. Pokazy zostały przygotowane we współpracy z festiwalem Miastomovie.
Termin: 4-5 września:
• 4 września (sobota):
19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego (Miastomovie)
20:00-21:25 film „Marzycielki miast”, reż. Joseph Hillel
21:30-23:00 film „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten
• 5 września (niedziela)
19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego
20:00-21:20 film „Natura Urbana”, reż. Matthew Gandy
21:20-22:15 „Do kogo należy miasto?”, reż. Hans-Christian Post
Opisy filmów:
„Marzycielki miast”, reż. Joseph Hillel, Kanada 2018, 96 min.
Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat! Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem. Phyllis Lambert stoi za konstrukcją wieżowca Seagram Building w Nowym Jorku i była fundatorką Canadian Centre for Architecture and Heritage w Montrealu. Dzięki wysiłkom Blanche Lemco van Ginkel i jej męża udało się ochronić starą cześć Montrealu przed budową autostrady. Cornelia Hahn Oberlander znalazła nowy sposób wykorzystania miejskich zielonych przestrzeni, a także zielonych dachów w kilku metropoliach. Z kolei Denise Scott Brown wraz z mężem Robertem Venturim zrewolucjonizowali myślenie o współczesnej architekturze i miejskim dziedzictwie. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.
„Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten, Szwecja 2015, 90 min.
Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści. Jesteśmy cywilizacyjnie uzależnieni od samochodów, a ich producenci wcale nie mają zamiaru tego zmieniać. Wydają setki miliardów dolarów na produkcję aut, mają wpływ na planowanie miast i stosują zaskakujące rynkowe praktyki, aby zwiększyć sprzedaż. Na przykład General Motors powoli przejmował masowy transport w Los Angeles, aby potem go zlikwidować. Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo to aktywna przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, która jeździ po Ciclofaixa w São Paulo, trzydziestokilometrowej trasie rowerowej na Paulista Avenue, gdzie jeden pas otwarty jest wyłącznie dla rowerzystów. Uświadamia ona mieszkańcom São Paulo pozytywne aspekty poruszania się rowerem, co wcale nie jest łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta. Z kolei burmistrz Toronto Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?
„Natura Urbana”, reż. Matthew Gandy, Niemcy 2017, 72 min.
W wędrówkę po Berlinie ruszamy pod przewodnictwembotaników i ekologów, którzy tłumaczą nam fascynujące źródła bioróżnorodności miasta. Berlin, dzięki podziałowi na strefy okupacyjne, dziś wypełniony jest nietypowymi gatunkami roślin, ekspansywnie zajmującymi powojenne luki w zabudowie – tytułowe, jedyne w swoim rodzaju, nieprzetłumaczalne na inne języki „brachen”. Nieuporządkowana i niekontrolowana zieleń w wielu częściach miasta przejęła na lata opuszczone przez ludzi przestrzenie, tworząc dzikie ogrody, chętnie odwiedzane przez mieszkańców szukających natury w metropolii. Dziś walczy o przetrwanie w obliczu zwiększającego się popytu na wolne działki pod zabudowę. Film Matthew Gandy’ego stara się uchwycić zmianę i udokumentować przemijanie Berlina.
„Do kogo należy miasto?”, reż. Hans-Christian Post, Dania/Niemcy 2017, 54 min.
„Do kogo należy miasto?” mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Film zadaje pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta, przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia i potrzebach mieszkańców? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich, czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym?
——————————————————————————————-
4. Ogród bez ogródek – piknik sąsiedzki – wspólnie ze stowarzyszeniem Dopamina Lab zapraszamy mieszkańców na piknik promujący społeczne ogrodnictwo, ekologię i różne roślinne rozwiązania w mieście.
Ogród bez ogródek” to wydarzenie plenerowe w Fabryce Pełnej Życia dla osób w każdym wieku. Na wydarzeniu dowiesz się między innymi…
Jakie zwierzęta, rośliny i owady żyją z nami w mieście i co z tego wynika?
Jak ogrody mogą wpływać na lepsze życie mieszkańców?
Jak założyć ogród społeczny w swojej okolicy i czy każdy może to zrobić?
Najmłodsi będę mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, młodzież dowie się jak zostać aktywistą/aktywistką ekologicznym w swoim mieście oraz jak praca naukowa w tym pomaga. Na warsztatach międzypokoleniowych nauczymy się jak założyć ogród społeczny i co w nim uprawiać a na debacie porozmawiamy o najnowszych działaniach na pograniczu kultury i ekologii. Warsztaty poprowadzą animatorzy kultury, działaczki społeczne, edukatorzy i naukowcy.
Termin: 5 września (niedziela):
11:00-13:00 – warsztaty dla młodzieży cz.1
11:00-14:00 – warsztaty „Ogród dla Ziemi – jak to robić?”
11:00-17:00 – Świetlica przyrodnicza
13:00-15:00 – warsztaty dla młodzieży cz.2
15:00-17:00 – rozmowa ogrodowa
Wydarzenia towarzyszące:
15:00-17:00 – Fabryka Pełna Pszczół
Rodzinne warsztaty pszczelarskie z wykładem, rozmowami i pracą przy ulu – prowadzący Krzysztof Poppe, pszczelarz.
Zakątek Traw Ozdobnych – Ziemia i My.
Opisy warsztatów, animacji i atrakcji:
Warsztaty dla młodzieży „Od społecznego ogrodu do aktywizmu klimatycznego” (dla osób 15+): (tylko tutaj obowiązują wcześniejsze zapisy, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: michal.krzykawski@us.edu.pl)
cz.1, 11:00-13:00
Czy wiecie, czym jest ekozofia i jak można skorzystać z wiedzy naukowej zmieniając równocześnie swoje otoczenie lokalne na lepsze? Na warsztatach dla młodych i ciekawych świata ludzi dowiecie się jak nauki (humanistyczne, społeczne i przyrodnicze) i aktywizm mogą się wzajemnie uzupełniać. Zgodnie z założeniami ekozofii czynników oddziałujących na środowisko, życie społeczne i psychikę nie należy rozpatrywać oddzielnie. Na warsztatach filozoficznych dowiecie się, co z tego wynika. Zdobyte na warsztatach umiejętności będziecie mogli zastosować w praktyce aktywistycznej.
Prowadzenie: dr hab. Michał Krzykawski – filozof, Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski
cz.2, 13:00-15:00
Chcesz działać w swoim mieście i kiedy słyszysz „Młodzieżowy Strajk Klimatyczny”, to twoje serce bije szybciej? Na warsztatach dowiesz się jak możesz działać lokalnie jako młody aktywista, młoda aktywistka. Dowiesz się, jak się organizować i z jakich narzędzi oddolnej partycypacji korzystać, aby wpływać na politykę klimatyczną we własnym miejscu zamieszkania.
Prowadzenie: Wojciech Jakubiec – animator kultury, działacz miejski.
———————-
Warsztaty „Ogród dla Ziemi – jak to robić?”
11:00-14:00
Warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek o tym, jak założyć bioróżnorodny ogród, indywidualny, społeczny, przydomowy, czy miejski. Prowadzące podzielą się doświadczeniem co i jak można uprawiać i jak sprawić by ogród był małym, żywym ekosystemem. Pokażą także jak pozyskiwać i zachować nasiona, już z myślą o przyszłorocznych nowalijkach. Podczas warsztatu będzie okazja do praktycznego działania. Warsztaty poprowadzi Fundacja „Świat w Naszych Rękach”, która prowadzi działania ogrodnicze i edukacyjne w Dolinie Bawole Serce w Bystrej – siedlisku permakulturowym i miejscu spotkań człowieka z naturą.
Dolina jest położona u stóp Beskidów na dywanie dzikich kwiatów i ziół. Uprawianych jest tu kilkadziesiąt odmian pomidorów, które rosną w kopułach geodezyjnych, które Fundacja buduje także dla innych siedlisk jako przedsiębiorstwo społeczne – Kosmiczna Architektura Ogrodowa.
Prowadzenie: Fundacja „Świat w Naszych Rękach”
————————
Świetlica przyrodnicza Dopamina Lab w Fabryce Pełnej Życia
11:00 – 17:00
Warsztaty dla dzieci oraz kampania społeczna związana z projektem „Las w nas”, który od lipca realizowany jest przez Stowarzyszenie Dopamina Lab. W specjalnym namiocie Dopaminy będą też dostępne „zielone skrzynki” czyli sprzęt do rodzinnej wyprawy w teren w celach edukacyjno-badawczo-spacerowym.
Prowadzenie: Anna Dęboń – edukatorka, aktywistka
—————————
Rozmowa na leżakach ogrodowych – łąki, ogrody, parki – o ludziach i nie-ludziach w mieście:
15:00-17:00
Rozmowa o szerszym spojrzeniu na przestrzeń miejską uwzględniającą potrzeby różnych istot. Przegląd inicjatyw uwzględniających optykę międzygatunkową oraz współczesne sposoby myślenia o zielonych miastach i ich mieszkańcach i mieszkankach. Rozmowa w kontekście przestrzeni Dąbrowy Górniczej (ogrodów, parków, działek) oraz z perspektywy globalnej.
Goście: Paulina Jasińska (weterynarka), dr hab. Michał Krzykawski (Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski), Igor Stokfiszewski (badacz, aktywista, dramaturg) + osoba z warsztatów „Ogród społeczny – jak to robić?”.
Prowadzenie: Anna Cieplak (animatorka kultury).
—————————-
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie festiwalu.
Ciekawostka:
Zapowiedzią imprezy jest specjalnie zaprojektowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach instalacja artystyczna, która stanęła na terenie Fabryki Pełnej Życia. Z jednej strony spełnia funkcję informacyjną, a z drugiej jest wielofunkcyjnym meblem miejskim, z którego można korzystać na wiele różnych sposobów.
Mecenas projektu: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Patronat Honorowy: Marcin Bazylak – Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
Partnerzy: Pałac Kultury Zagłębia, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Uniwersytet Śląski, Centrum badań krytycznych nad technologiami, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wrocławska Fundacja Filmowa – organizator festiwalu filmowego Miastomovie, Dopamina Lab
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Magazyn Miasta, Architektura & Biznes, Radio TOK FM
PARTNERZY:
PATRONI MEDIALNI:
Podobne artykuły
Kongres Regeneracja! w Fabryce Pełnej Życia i Pałacu Kultury Zagłębia
Kongres Regeneracja! w Fabryce Pełnej Życia i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej już 7 września! Kongres Regeneracja! to jednodniowe i interdyscyplinarne spotkanie na styku
Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej
Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. opublikowała ogłoszenie o zamówieniu publicznym, którego przedmiotem jest: „Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie wraz z rozbiórką
Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami
W Fabryce Pełnej Życia kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami w najbliższy piątek, 30 sierpnia. Początek Potańcówki międzypokoleniowej extra o godz. 19:00, a pół godziny wcześniej zapraszamy
Metrorowerem do… i z Fabryki
1 sierpnia Dąbrowa Górnicza dołączyła do największego w Polsce systemu roweru miejskiego. Jedna ze stacji Metroroweru zlokalizowana jest w Fabryce Pełnej Życia, tuż przy łące.
Czytaj także
Kongres Regeneracja! w Fabryce Pełnej Życia i Pałacu Kultury Zagłębia
Kongres Regeneracja! w Fabryce Pełnej Życia i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej już 7 września! Kongres Regeneracja! to jednodniowe i interdyscyplinarne spotkanie na styku
Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej
Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. opublikowała ogłoszenie o zamówieniu publicznym, którego przedmiotem jest: „Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie wraz z rozbiórką
Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami
W Fabryce Pełnej Życia kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami w najbliższy piątek, 30 sierpnia. Początek Potańcówki międzypokoleniowej extra o godz. 19:00, a pół godziny wcześniej zapraszamy
Metrorowerem do… i z Fabryki
1 sierpnia Dąbrowa Górnicza dołączyła do największego w Polsce systemu roweru miejskiego. Jedna ze stacji Metroroweru zlokalizowana jest w Fabryce Pełnej Życia, tuż przy łące.