„Atlas pamięci”
W związku z przypadającą w ubiegłym roku 40. rocznicą zarejestrowania NSZZ „Solidarność”, Instytucja Kultury Ars Cameralis, we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, przygotowała mobilną wystawę. „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków ruchu, gdy na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe.
Każde z miast — Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą — symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów, a wszystkie zostały połączone punktem widokowym. W Dąbrowie Górniczej wystawa została zlokalizowana w Fabryce Pełnej Życia.
Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi zostały opowiedziane w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim wystawy są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.
Wystawę w Fabryce Pełnej Życia będzie można oglądać od 19 sierpnia do 30 września br.
→ GODZINY OTWARCIA: 15:00 — 20:00 / wtorek – piątek / ostatnie wejście: 19:30
→ GODZINY OTWARCIA: 10:00 — 18:00 / sobota – niedziela / ostatnie wejście: 17:30
→ WSTĘP: bezpłatny
→ Na terenie wystawy może przebywać jednocześnie 27 osób, w tym maksymalnie 3 osoby w każdym z kontenerów oraz 15 osób na punkcie widokowym.
→ Każdy zwiedzający powinien zdezynfekować ręce zaraz po wejściu na teren wystawy oraz zachować bezpieczną odległość od pozostałych osób.
→ Przed wejściem do każdego z kontenerów zwiedzający jest zobligowany do zasłonięcia nosa i ust wyłącznie za pomocą maseczki.
→ Przebywających na terenie wystawy obowiązuje regulamin obiektu Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o. (dostępny tutaj!).
→ Przebywających na terenie wystawy obowiązuje regulamin korzystania z wystawy (dostępny tutaj!).
Mobilna wystawa „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach — Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie Związku i wpłynęły na bieg historii. Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata. Początków zrywu należy szukać w stoczniach, kopalniach i hutach, ale postulaty związkowców szybko zainspirowały niemal wszystkie grupy zawodowe, które postanowiły włączyć się w ten zryw społeczny. Dzięki temu strajki w wielkoprzemysłowych zakładach zapoczątkowały proces, w wyniku którego powstało nowe, demokratyczne społeczeństwo.
Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Za projekt architektoniczny odpowiadają OVO Grąbczewscy Architekci, instalację multimedialną stworzyło biuro projektowe tajny_projekt, a całość wykonali: PTE Trans Sp. z o.o. oraz PROMUS Katowice Sp. z o.o.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: „Wystawa na 40-lecie Solidarności” oraz „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna”.
Źródło: www.arscameralis.pl
Integralną częścią wystawy jest rzeźba „Nadzieja” autorstwa Michała Batkiewicza. Przedstawiająca sylwetki kobiety i mężczyzny praca została wykonana z chromowanego brązu w 2019 roku. Rzeźba staje się swoistym artystycznym dopełnieniem wystawy, która opowiadając o początkach „NSZZ Solidarność” opowiada również o nadziei na lepsze jutro, jaką mieli wtedy Polacy.
MICHAŁ BATKIEWICZ jest autorem monumentalnych realizacji (m.in. repliki ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago), pomników i rzeźb prezentowanych niemal na całym świecie. Ukończył Wydział Rzeźby na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu. Jak pisał o nim Czesław Dźwigaj, jeden z najsłynniejszych polskich rzeźbiarzy, „[Batkiewicz] wypracował na przestrzeni lat własną stylistykę i repertuar form, opierając się na solidnym warsztacie rzeźbiarskim, sięgając do najwybitniejszych wizjonerów i mistrzów dziwnej wyobraźni”.











Podobne artykuły
Nowa odsłona fabrycznego warsztatu
Wyobraź sobie miejsce wyjątkowe! Z nowoczesną infrastrukturą. Z niesamowitą historią. Z dogodną lokalizacją. Tak!
Fabryczna licytacja dla WOŚP
Sesja fotograficzna w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia została wylicytowana za 667 zł!!! Dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i gratulujemy zwycięzcy! W trakcie 31. Finału WOŚP,
Informacja dot. połączenia spółki MZUM.PL oraz spółki Fabryka Pełna Życia
Informacja dot. połączenia spółki Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL spółka akcyjna (Spółka Przejmowana) oraz spółki Fabryka Pełna Życia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca). Szanowni Państwo,
Pokaz filmu i dyskusja wokół Defum
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Dąbrowy Górniczej, byłych pracowników Defum, a także wszystkich tych, którzy są zainteresowani niezwykłą historią Zagłębia Dąbrowskiego na wyjątkowy pokaz filmu i dyskusję wokół
Czytaj także
Nowa odsłona fabrycznego warsztatu
Wyobraź sobie miejsce wyjątkowe! Z nowoczesną infrastrukturą. Z niesamowitą historią. Z dogodną lokalizacją. Tak!
Fabryczna licytacja dla WOŚP
Sesja fotograficzna w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia została wylicytowana za 667 zł!!! Dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i gratulujemy zwycięzcy! W trakcie 31. Finału WOŚP,
Informacja dot. połączenia spółki MZUM.PL oraz spółki Fabryka Pełna Życia
Informacja dot. połączenia spółki Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL spółka akcyjna (Spółka Przejmowana) oraz spółki Fabryka Pełna Życia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca). Szanowni Państwo,
Spotkanie robocze dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej – projekt NEST
Mieszkanki i mieszkańców Miasta Dąbrowa Górnicza zapraszamy na spotkanie otwarte do Warsztatu Fabryki Pełnej Życia w środę, 1 lutego! Spotkanie odbędzie się w godz. od 14.00 do 18.00!