Piknik sąsiedzki
„Ogród bez ogródek” – to przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Dopamina Lab piknik sąsiedzki dla mieszkańców, promujący społeczne ogrodnictwo, ekologię i różne roślinne rozwiązania w mieście.
Ogród bez ogródek” to wydarzenie plenerowe w Fabryce Pełnej Życia dla osób w każdym wieku. Na wydarzeniu dowiesz się między innymi…
- Jakie zwierzęta, rośliny i owady żyją z nami w mieście i co z tego wynika?
- Jak ogrody mogą wpływać na lepsze życie mieszkańców?
- Jak założyć ogród społeczny w swojej okolicy i czy każdy może to zrobić?
Najmłodsi będę mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, młodzież dowie się jak zostać aktywistą/aktywistką ekologicznym w swoim mieście oraz jak praca naukowa w tym pomaga. Na warsztatach międzypokoleniowych nauczymy się jak założyć ogród społeczny i co w nim uprawiać a na debacie porozmawiamy o najnowszych działaniach na pograniczu kultury i ekologii. Warsztaty poprowadzą animatorzy kultury, działaczki społeczne, edukatorzy i naukowcy.
„Ogród bez ogródek” to część projektu Mastolab, który Fabryka Pełna Życia wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, jako Mecenasem imprezy, organizuje w dniach od 2 do 5 września br. na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Patronat Honorowy nad Festiwalem miejskich innowacji objął prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.
Więcej informacji o projekcie Miastolab przeczytasz tutaj!
Piknik sąsiedzki „Ogród bez ogródek”
Termin: 5 września (niedziela):
11:00-13:00 – warsztaty dla młodzieży cz.1
11:00-14:00 – warsztaty „Ogród dla Ziemi – jak to robić?”
11:00-17:00 – Świetlica przyrodnicza
13:00-15:00 – warsztaty dla młodzieży cz.2
15:00-17:00 – rozmowa ogrodowa
Warsztaty dla młodzieży „Od społecznego ogrodu do aktywizmu klimatycznego” (dla osób 15+): (tylko tutaj obowiązują wcześniejsze zapisy, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: michal.krzykawski@us.edu.pl)
cz.1, 11:00-13:00
Czy wiecie, czym jest ekozofia i jak można skorzystać z wiedzy naukowej zmieniając równocześnie swoje otoczenie lokalne na lepsze? Na warsztatach dla młodych i ciekawych świata ludzi dowiecie się jak nauki (humanistyczne, społeczne i przyrodnicze) i aktywizm mogą się wzajemnie uzupełniać. Zgodnie z założeniami ekozofii czynników oddziałujących na środowisko, życie społeczne i psychikę nie należy rozpatrywać oddzielnie. Na warsztatach filozoficznych dowiecie się, co z tego wynika. Zdobyte na warsztatach umiejętności będziecie mogli zastosować w praktyce aktywistycznej.
Prowadzenie: dr hab. Michał Krzykawski – filozof, Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski
cz.2, 13:00-15:00
Chcesz działać w swoim mieście i kiedy słyszysz „Młodzieżowy Strajk Klimatyczny”, to twoje serce bije szybciej? Na warsztatach dowiesz się jak możesz działać lokalnie jako młody aktywista, młoda aktywistka. Dowiesz się, jak się organizować i z jakich narzędzi oddolnej partycypacji korzystać, aby wpływać na politykę klimatyczną we własnym miejscu zamieszkania.
Prowadzenie: Wojciech Jakubiec – animator kultury, działacz miejski.
———————-
Warsztaty „Ogród dla Ziemi – jak to robić?”
11:00-14:00
Warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek o tym, jak założyć bioróżnorodny ogród, indywidualny, społeczny, przydomowy, czy miejski. Prowadzące podzielą się doświadczeniem co i jak można uprawiać i jak sprawić by ogród był małym, żywym ekosystemem. Pokażą także jak pozyskiwać i zachować nasiona, już z myślą o przyszłorocznych nowalijkach. Podczas warsztatu będzie okazja do praktycznego działania. Warsztaty poprowadzi Fundacja „Świat w Naszych Rękach”, która prowadzi działania ogrodnicze i edukacyjne w Dolinie Bawole Serce w Bystrej – siedlisku permakulturowym i miejscu spotkań człowieka z naturą.
Dolina jest położona u stóp Beskidów na dywanie dzikich kwiatów i ziół. Uprawianych jest tu kilkadziesiąt odmian pomidorów, które rosną w kopułach geodezyjnych, które Fundacja buduje także dla innych siedlisk jako przedsiębiorstwo społeczne – Kosmiczna Architektura Ogrodowa.
Prowadzenie: Fundacja „Świat w Naszych Rękach”
————————
Świetlica przyrodnicza Dopamina Lab w Fabryce Pełnej Życia
11:00 – 17:00
Warsztaty dla dzieci oraz kampania społeczna związana z projektem „Las w nas”, który od lipca realizowany jest przez Stowarzyszenie Dopamina Lab. W specjalnym namiocie Dopaminy będą też dostępne „zielone skrzynki” czyli sprzęt do rodzinnej wyprawy w teren w celach edukacyjno-badawczo-spacerowym.
Prowadzenie: Anna Dęboń – edukatorka, aktywistka
—————————
Rozmowa na leżakach ogrodowych – łąki, ogrody, parki – o ludziach i nie-ludziach w mieście
15:00-17:00
Rozmowa o szerszym spojrzeniu na przestrzeń miejską uwzględniającą potrzeby różnych istot. Przegląd inicjatyw uwzględniających optykę międzygatunkową oraz współczesne sposoby myślenia o zielonych miastach i ich mieszkańcach i mieszkankach. Rozmowa w kontekście przestrzeni Dąbrowy Górniczej (ogrodów, parków, działek) oraz z perspektywy globalnej.
Goście: Paulina Jasińska (weterynarka), dr hab. Michał Krzykawski (Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, Uniwersytet Śląski), Igor Stokfiszewski (badacz, aktywista, dramaturg) + osoba z warsztatów „Ogród społeczny – jak to robić?”.
Prowadzenie: Anna Cieplak (animatorka kultury).
—————————-
Wydarzenia towarzyszące:
Fabryka Pełna Pszczół 15:00-17:00
Rodzinne warsztaty pszczelarskie z wykładem, rozmowami i pracą przy ulu – prowadzący Krzysztof Poppe, pszczelarz.
Zakątek Traw Ozdobnych – Ziemia i My.



Podobne artykuły
Nowa odsłona fabrycznego warsztatu
Wyobraź sobie miejsce wyjątkowe! Z nowoczesną infrastrukturą. Z niesamowitą historią. Z dogodną lokalizacją. Tak!
Fabryczna licytacja dla WOŚP
Sesja fotograficzna w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia została wylicytowana za 667 zł!!! Dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i gratulujemy zwycięzcy! W trakcie 31. Finału WOŚP,
Informacja dot. połączenia spółki MZUM.PL oraz spółki Fabryka Pełna Życia
Informacja dot. połączenia spółki Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL spółka akcyjna (Spółka Przejmowana) oraz spółki Fabryka Pełna Życia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca). Szanowni Państwo,
Pokaz filmu i dyskusja wokół Defum
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Dąbrowy Górniczej, byłych pracowników Defum, a także wszystkich tych, którzy są zainteresowani niezwykłą historią Zagłębia Dąbrowskiego na wyjątkowy pokaz filmu i dyskusję wokół
Czytaj także
Nowa odsłona fabrycznego warsztatu
Wyobraź sobie miejsce wyjątkowe! Z nowoczesną infrastrukturą. Z niesamowitą historią. Z dogodną lokalizacją. Tak!
Fabryczna licytacja dla WOŚP
Sesja fotograficzna w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia została wylicytowana za 667 zł!!! Dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i gratulujemy zwycięzcy! W trakcie 31. Finału WOŚP,
Informacja dot. połączenia spółki MZUM.PL oraz spółki Fabryka Pełna Życia
Informacja dot. połączenia spółki Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL spółka akcyjna (Spółka Przejmowana) oraz spółki Fabryka Pełna Życia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca). Szanowni Państwo,
Spotkanie robocze dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej – projekt NEST
Mieszkanki i mieszkańców Miasta Dąbrowa Górnicza zapraszamy na spotkanie otwarte do Warsztatu Fabryki Pełnej Życia w środę, 1 lutego! Spotkanie odbędzie się w godz. od 14.00 do 18.00!