Fabryka Pełna Życia – perspektywy realizacji projektu

22/07/2024

HomepageAktualnościCentrum przemianFabryka Pełna Życia – perspektywy realizacji projektu

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją projektu nowego centrum Dąbrowy Górniczej w miejscu dawnej fabryki obrabiarek Defum, znanego pod nazwą Fabryka Pełna Życia. Prezentacja zawiera krótką historię projektu, kluczowe informacje dotyczące jego realizacji, podziału na etapy oraz funkcjonalności, które będą dostępne w nowym centrum Dąbrowy Górniczej.

POBIERZ PREZENTACJĘ TUTAJ!

Szczegółowy opis projektu, a zwłaszcza funkcjonalności obiektów przeznaczonych do realizacji w pierwszym etapie, znajdziecie Państwo w poniższym tekście.

FABRYKA PEŁNA ŻYCIA – PERSPEKTYWY REALIZACJI PROJEKTU

1. Trochę historii

Pod koniec 2015 r. Gmina Dąbrowa Górnicza przejęła od Skarbu Państwa blisko 4-hektarowy, atrakcyjnie zlokalizowany teren dawnej fabryki obrabiarek Defum. Od tego czasu celem jest stworzenie tutaj otwartej przestrzeni publicznej, która stanie się nowym centrum. Realizacja, pionierskiego w skali kraju procesu rewitalizacji ma przygotować nasze miasto na wyzwania przyszłości poprzez nowe ukształtowanie centralnej przestrzeni miejskiej. Rzecz dotyczy zmiany profilu Dąbrowy Górniczej – z miasta przemysłowego, w miejsce wysokiej jakości życia, centrum miejsc pracy w nowoczesnych sektorach, stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego, rozwoju edukacji (w tym ekologicznej) kultury i wspierania lokalnej tożsamości.

Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto w latach 2017-2019 od projektu „Fabryka Pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej” (realizacja w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast, konkurs Ministerstwa Rozwoju), w procesie przemian „wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców”. Efektem, przeprowadzonych wówczas szerokich konsultacji społecznych, było wypracowanie przeznaczenia miejsca zgodnie z oczekiwaniami dąbrowianek i dąbrowian.

W grudniu 2019 r. powołano spółkę Fabryka Pełna Życia, której zadaniem jest, poprzez odpowiednio skomponowane działania rewitalizacyjne, wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych i nadanie im nowych funkcji – miastotwórczych i centrotwórczych. Działania te spółka prowadzi w sposób kompleksowy, integrując procesy gospodarcze, przestrzenne, budowlane, infrastrukturalne i społeczne. Fabrykę zaprojektowano odpowiednio do ludzkiej skali i potrzeb poprzez: ograniczenie ruchu kołowego na jej obszarze i wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu w sąsiedztwie, dominującą rolę zieleni miejskiej, kontaktu z wodą, małej architektury, rozbudowaną ofertę kulturalną i rozwoju aktywności społecznej.

2. Cztery filary nowego centrum Dąbrowy Górniczej

FILAR I – Fabryka. Pełna Historii. Fabryka Pełna Życia to „miasto w mieście” z wyraźnym odniesieniem do historii Zagłębia Dąbrowskiego i układu dzielnic Dąbrowy Górniczej. Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy Górniczej wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej i górniczej tożsamości miejsca. Ulice, place i skwery nazwane imionami dawnych właścicieli fabryki Defum: Emila Škody, Braci Zieleniewskich, Wilhelma Fitznera i Konrada Gampera. Pojawią się tu informacje o przeszłości regionu i fabryki „Defum”, zabytkowe maszyny, które tu produkowano, swoje miejsce znajdą także eksponaty pozyskane z ostatniej kopalni węgla kamiennego w regionie – sosnowieckiej KWK Kazimierz-Juliusz (kolejka wąskotorowa i koła szybu wyciągowego), przed rewitalizowanymi halami zostaną umieszczone tablice informujące o ich dawnym i współczesnym przeznaczeniu.

Na terenie centrum znajdą się także modele fizyczne – z pełną dostępnością dla osób niedowidzących i niewidomych (alfabet Braille’a, moduł dźwiękowy) – odzwierciedlające historyczny wygląd kompleksu Defum i decelowy wygląd centrum.

W rewitalizowanych halach i przestrzeniach publicznych znajdą swoje miejsce elementy projektu pn. „Fabryka. Pełna Historii”, w atrakcyjny sposób opowiadający o:

– historii przemysłu na ziemiach polskich (kontekst ogólny),

– przemysłowej historia Zagłębia Dąbrowskiego (kontekst regionalny),

– historii Dąbrowy Górniczej i jej poszczególnych dzielnic (kontekst lokalny),

– historii fabryki obrabiarek Defum (tożsamość miejsca).

Jako elementy ekspozycji wykorzystane zostaną artefakty i zbiory multimedialne od lat gromadzone przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Przykładem niech będzie umiejscowiona na trawiastej płycie nowego rynku Dąbrowy Górniczej instalacja świetlno-rzeźbiarska, napis „Defum” – nawiązująca do oryginalnego neonu, który w końcówce lat 60. został  zainstalowany na budynku dawnej fabryki obrabiarek, a którego projekt odnaleziono w magazynach zakładów i zarchiwizowano.

FILAR II – Fabryka. Dla Klimatu. Nowe centrum Dąbrowy Górniczej będą wyróżniać: efektywność energetyczna, oszczędność i poszanowanie zasobów, racjonalna i oszczędna gospodarka wodna i ponowne wykorzystanie odpadów, a także działania w zgodzie z naturą. Na etapie projektowania, na działce objętej inwestycją, dokonano pełnej inwentaryzacji drzewostanu i zaplanowano wdrożenie, obowiązującego w Gminie Dąbrowa Górnicza zarządzenia prezydenta miasta Nr 1686.2021  z dnia 7.04.2021 r., dotyczącego ochrony drzew na placach budów, w dalszej kolejności – dokonano analizy występowania gatunków flory charakterystycznych dla obszaru Dąbrowy Górniczej, projektując w obszarze centrum zastosowanie wyłącznie gatunków rodzimych i drzew owocowych – do użytku ptaków. Określono przy tym standardy utrzymania i ochrony fauny centrum, np. poprzez automatyczne podlewanie zgromadzoną wcześniej wodą deszczową.

W projekcie uwzględniono koncepcję tzw. miasta gąbczastego z jak najmniejszą ilością powierzchni utwardzonej i ogrodami deszczowymi, zaplanowano stworzenie zielonych ogrodów. W centrum powstaną też zielone ściany, mini park o bogatej różnorodności biologicznej (enklawa od strony północnej, przy wjeździe od ulicy Kolejowej). Przewidziano systemy gromadzenia i powtórnego użytkowania wody szarej – podlewanie (trawniki, klomby, ogrody, ogrody na dachach, zielone ściany – ogrody wertykalne) oraz systemy otwartych kanałów zewnętrznych, fontanny, zdroje uliczne.

Na infrastrukturę centrum złożą się instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, zintegrowane systemy zarządzania obiektami, ścieżki rowerowe oraz miejsca przechowywania rowerów. Symbolem projektu „Fabryka Pełna Życia – centrum przemian” będzie Zielony Rynek.

FILAR III – Fabryka. Kultury i Sztuki. W oparciu o kolejny z filarów projektu rewitalizowana przestrzeń po dawnej fabryce obrabiarek Defum stała się najpopularniejszym miejscem kulturalnych i rozrywkowych aktywności w Dąbrowie Górniczej i jednym z popularniejszych w regionie. Przez cztery lata działalności spółki skorzystało z niej już ponad 130 000 gości:

– w 2020 r. – 15 000,

– w 2021 r. – 55 000,

– w 2022 r. – 35 000,

– w 2023 r. – 25 000.

Tylko w roku 2023 (od stycznia do października) odbyło się w Fabryce Pełnej Życia ponad 160 różnych przedsięwzięć muzycznych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i społecznych.

Docelowo, na potrzeby centrum Dąbrowy Górniczej jako miejsca ekspozycji sztuki, a szczególnie tych jej dzieł, które wspierającą postawy proekologiczne i prospołeczne, przewidziano wykorzystanie przestrzeni publicznych Fabryki, w tym scenę plenerową zlokalizowaną na zielonym rynku oraz – przede wszystkim – halę H8/B7.

FILAR IV – Fabryka. 3.0. Infrastruktura centrum ma być wykorzystana jako element laboratorium dla testowania referencyjnych rozwiązań dla miast stojącymi przed wyzwaniami podobnymi do tych, jakie są udziałem Dąbrowie Górniczej. W tym celu, spółka z większościowym udziałem miasta, jaką jest Fabryka Pełna Życia, powoła wewnątrz swojej struktury Centrum Przemian. Centrum zarządzać będzie zrewitalizowanymi budynkami oraz będzie promować ich aktywność i działalność na pozostałej przestrzeni, służącej jako przestrzeń wspólna, dedykowana budowie systemu wartości opartych na tożsamości miejsca, edukacji ekologicznej, integracji międzypokoleniowej, promowaniu i przygotowaniu do założenia i prowadzenia miejsc pracy w konkretnych sektorach wybranych zgodnie z lokalną polityką rynku pracy.

Działalność Centrum Przemian rozpocznie się od skupienia wokół instytucji partnerów społecznych i gospodarczych, którzy będą aktywnie uczestniczyć w procesie współtworzenia nowych podmiotów.

Zgodnie z Planem Sprawiedliwej Transformacji, środki przekazane na jego cel wspierają przejście w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Centrum promować będzie obszary działalności społecznej w zakresie ochrony środowiska, energii odnawialnej, nowych technologii cyfrowych, rozwoju elektromobilności. Drugim ważnym obszarem działalności będzie zachowanie tożsamości regionalnej i pokazanie, że transformacja gospodarki nie musi wiązać się z poczuciem jej utracenia.

Zakres i tematyka inwestycji w powstawanie nowych przedsiębiorstw będą powiązane ze strategią miasta, porozumieniem z miastami ościennymi w zakresie wspierania podmiotów ekonomii społecznej na obszarze realizacji Programu Sprawiedliwej Transformacji oraz możliwością pozyskania parterów do realizacji innowacyjnych zadań.

3. Stan zaawansowania projektu

Aby zoptymalizować działania inwestycyjne, zarówno pod względem ekonomicznym jak społecznym, przygotowano harmonogram realizacji przedsięwzięcia.Zadania inwestycyjne podzielono na zakresy i opowiadające im – kolejne etapy. Za podstawę uznano realizację tzw. społecznego etapu inwestycji, w którym ciężar realizacji projektu znajduje się po stronie Gminy Dabrowa Górnicza, z wykorzystaniem odp. narzędzi (spółka celowa) i środków finansowych (wsparcie FST, budżet Gminy Dabrowa Górnicza). Przyjęto przy tym ambitny horyzont czasowy.

Dotychczas przygotowano m.in. szczegółową koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Fabryki Pełnej Życia, sporządzono inwentaryzację i ekspertyzę techniczną wszystkich obiektów pozostałych po dawnej fabryce obrabiarek „Defum”, inwentaryzację zieleni, przygotowano mapę do celów projektowych, projekty niezbędnych rozbiórek i zabezpieczeń oraz PZT dla wszystkich branż oraz i uzyskano pozwolenie na budowę w zakresie rozbiórek i PZT. W lipcu 2023 dla projektu „Fabryka Pełna Życia – centrum przemian, etap pierwszy” opracowano projekt budowlany, w kolejnych miesiącach uzupełniony o projekty techniczne. W czerwcu 2024 opracowano projekt budowlany i projekty techniczne dla drugiego etapu projektu.

Od 2016 roku na obszarze Fabryki Pełnej Życia dokonano zabezpieczenia hal, uporządkowano teren dawnego zakładu przemysłowego poprzez wyburzenie najmniej wartościowych budynków, stworzono oazy zieleni, doprowadzono media (en. elektryczna, sieć wodociągowa, kanalizacja), zainstalowano energooszczędne oświetlenie i system monitoringu, wytyczono trakty komunikacyjne, wdrożono system informacji wizualnej, przygotowano nowe przestrzenie aktywności gospodarczej (strefa smaku, obiekt demonstracyjny Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej), organizacji miejskich wydarzeń kulturalnych (Warsztat Fabryki Pełnej Życia), rekreacyjnych (łąka miejska) i sportowych (boisko do siatkówki plażowej, boisko do gry w boule) .

W roku 2019 oddano do użytku pierwszy zrewitalizowany budynek po dawnej fabryce obrabiarek Defum. W wyniku  przebudowy, nadbudowy oraz zmiany sposobu użytkowania, dawny warsztat elektryczny został przekształcony w centrum Fabryki Pełnej Życia (Warsztat FPŻ). Inwestycji towarzyszyło zagospodarowanie terenu: stworzenie rekreacyjnych zielonych przestrzeni wokół budynku i przy wjeździe na teren Fabryki, wyposażenie otoczenia w obiekty małej architektury, renowacja i oświetlenie konstrukcji suwnic.

W roku 2020 dokonano kolejnych wyburzeń (budynek modelarni z początku XX wieku, budynek biurowy z lat 60. XX wieku), dostosowując obszar Fabryki do założeń szczegółowej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Miejsce wyburzonych budynków zajęła śródmiejska strefa rekreacyjno-wypoczynkowa: z łąką miejską, systemem informacji wizualnej, nowymi nasadzeniami drzew, boiskiem do siatkówki plażowej, boiskiem do gry w boule, ogrodem społecznym, stojakami rowerowymi, pojemnikami m.in. na psie odchody. Uporządkowano przy tym  przestrzenie wejść na teren Fabryki, dokonano zabezpieczenia budynków i zrealizowano kolejną inwestycję w infrastrukturę techniczną (en. elektryczna, sieć wodociągowa, kanalizacja, światłowody) zasilającą strefę tymczasowych obiektów gastronomicznych, kontenerów toaletowych i sceny plenerowej Fabryki Pełnej Życia.

Dzięki temu możliwe jest organizowanie letniego cyklu pn. Fabryka Pełna Wydarzeń.

W roku 2021 zrealizowano tzw. strefę smaku z punktami gastronomicznymi zlokalizowanymi w sąsiedztwie ww. centrum Fabryki Pełnej Życia.

W listopadzie 2021, na podstawie wcześniejszego porozumienia pomiędzy FPŻ i Zagłębiowską Izbą Gospodarczą, w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia uruchomiono inwestycję demonstracyjną w postaci Centrum Kompetencji dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To w pełni wyposażony, nowoczesny, wielofunkcyjny budynek biurowo-usługowo-konferencyjny.

W listopadzie 2021 w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji na obszarze FPŻ rozpoczęto realizację dwóch niezależnych projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do ożywienia potencjału lokalnego rzemiosła w celu stworzenia w przyszłości atrakcyjnej przestrzeni usługowej dla mieszkańców i przedsiębiorców. Pierwszy to „Dąbrowski Akcelerator Rzemieślników” – projekt fundacji Napraw Sobie Miasto, który przenosi mechanizmy start-upowe do środowiska rzemieślniczego. Drugi projekt, realizowany przez Projekt-Marka – strategie, Design Thinking i marketing,  to Narzędziownia. Kreatywny warsztat w Fabryce Pełnej Życia, czyli miejsce do majsterkowania, naprawiania i spotkań z rzemieślnikami.  

Pod nazwą „Fabryka Pełna Życia – działaj z nami!” w oparciu o 4 filary projektu – Fabryka. Dla Klimatu (ekologia, zrównoważony rozwój, ekonomia cyrkularna, itp.), Fabryka 3.0 (nowe technologie, przemysły kreatywne, innowacje), Fabryka. Kultury i Sztuki (wydarzenia kulturalne, działania artystyczne, miejsce tętniące życiem), Fabryka. Pełna Historii (promowanie historii miejsca, odwołania do zagłębiowskiej i dąbrowskiej tożsamości) – w roku 2021 nawiązano współpracę (konkurs na mikrogranty) z 13 organizacjami pozarządowymi. Od 1 czerwca do 1 grudnia 2021 w tej formule zrealizowano m.in. ogród społeczny, pasiekę miejską, blisko 100 spotkań, imprez, warsztatów.

19 maja 2021 roku Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie Fabryki Pełnej Życia (zob. https://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/68014/dokument/149705).

W lipcu 2021 roku zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu realizacji nowego centrum Dąbrowy Górniczej zgodnie ze Szczegółową Koncepcją FPŻ (wartość umowy – 1 908 130,08 zł netto).

We wrześniu 2021 przyjęto nowy podział geodezyjny dla obszaru Fabryki Pełnej Życia, uwzględniający etapowanie procesu inwestycyjnego i wyznaczający poszczególne pola inwestycyjne.

W trakcie roku 2021  wydzielono zadania najbardziej atrakcyjne dla finansowania publicznego, dokonano analizy projektu pod kątem pomocy publicznej oraz modyfikacji biznes planu pod kątem realizacji kluczowych wskaźników dla programów operacyjnych UE.

12 maja 2022 roku  od warsztatów „Spółdzielnia rozwojowa – społeczne inwestowanie w rozwój miasta” rozpoczęto proces przygotowywania prawnych i organizacyjnych założeń projektu; we współpracy z pozyskanymi do tego partnerami: CoopTech Hub – centrum technologii spółdzielczych, Fundacja Heinricha Bölla, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

26-30 czerwca 2022 roku w trakcie Światowego Forum Miast w Katowicach (#WUF11) w pawilonie Polski zaprezentowano Fabrykę Pełną Życia jako referencyjny projekt miejski – nowe centrum Dąbrowy Górniczej było najszerzej opisywanym i najbardziej eksponowanym elementem polskiego stoiska, Fabryce poświęcono oddzielny panel.

W roku 2022 dokonano oceny efektywności przedsięwzięcia pn. „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej”, wskazując optymalne modele realizacji projektu w oparciu o środki pomocowe UE (Fundusz Sprawiedliwej Transformacji) i partnerstwo publiczno-prywatne. W tym samym roku opracowano dokumentację techniczną w zakresie projektu zagospodarowania terenu, a projekt uzyskał pozwolenie na budowę.

W sezonie 2023 odbyły się m.in.: 31. Finał WOŚP, warsztaty w ramach projektu NEST, bal karnawałowy Stowarzyszenia „Ósmy dzień”, koncerty dla dzieci MOPT, spotkanie biznesowe Grupy Silesia, spotkanie szkoleniowe Eurofinance, Spotkanie z historią w ramach Dąbrowskiego Jarmarku Staroci, Food Fest, karaoke z fundacją Civitas, Dębowy Maj Festiwal, Święto Pracy w Fabryce, spotkanie w ramach Klubu Myśli Ekologicznej, Zagłębiowski kompas – gra miejska dla szkół, Dzień Matki w Fabryce, Spotkajmy się koncertowo, Dąbrowskie Targi Pracy, Festiwal Empatii, Dzień Seniora z Pałacem Kultury Zagłębia, Industriada z Muzeum Sztygarka. Dodatkowo realizowane są wydarzenia i aktywności dotyczące wybranych grantów z projektu „Aktywne dzielnice”.

W roku 2023 – W Splicie w Chorwacji projekt Fabryka Pełna Życia uzyskał potwierdzenie zgodności z założeniami New European Bauhaus: beautiful, sustainable, together. To efekt ponad dwuletniej współpracy Fabryki w ramach projektu SEA4NEB (Social Economy Actors for New European Bauhaus, zob: https://sea4neb.eu/local-experiences/the-living-factory-company/).

28 lipca 2023 został złożony wniosek o dofinansowanie tzw. społecznej części projektu Fabryka Pełna Życia pn. „Fabryka Pełna Życia – centrum przemian, etap I” w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wartość projektu brutto: 95 117 749 (ponad dziewięćdziesiąt pięć milionów złotych), z czego wartość dofinansowania – 78 017 304 (ponad siedemdziesiąt osiem milinów złotych).

4. Fabryka Pełna Życia – centrum przemian, etap I

Umowa o dofinansowaniu I etapu projektu została podpisana 5 marca 2024, projekt nr FESL.10.09-IZ.01-061/23 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 PRIORYTET FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”, DZIAŁANIE FESL.10.09 „Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu”.

Zgodnie z zawartą umową, pierwsze zrewitalizowane obiekty w miejscu dawnej fabryki Defum zostaną oddane do użytku już w roku 2027. Funkcjonalnym centrum projektu będzie tzw. Zielony Rynek, wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne. W ramach realizacji I etapu zaplanowano m.in. doprowadzenie do Fabryki wszystkich sieci, budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy, budowę sceny plenerowej i nadanie nowych funkcji dawnej hali montażowej.

Po rewitalizacji będzie się ona składała z dwóch modułów (H8 i B7), stanowiących zamkniętą, dopełniającą się całość, w której przestrzeń poprzemysłowa połączy się z nowoczesną infrastrukturą konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Dzięki temu, obiekt będzie dostosowany do nowych aktywności. Zapewni przy tym pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych – co jest głównym wskazaniem projektowym dla całego centrum.

5. Opis realizowanych obiektów

Hala Tworzeń (bo taką nazwę będzie miał budowany obiekt) to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która posłuży m.in. jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Hala zostanie przykryta zielonym dachem i za pomocą szklanych wrót połączona z Zielonym Rynkiem Dąbrowy Górniczej, co sprawi, że w okresie letnim będzie przestrzenią półotwartą – idealną do organizacji koncertów i wydarzeń targowych.

Część główna – nowoczesna, eksponująca piękne stare konstrukcje, w pełni wyposażona przestrzeń, umożliwi ustawienie nawet dwóch scen, zapewni 224 miejsca siedzące i ponad 500 stojących, będzie posiadała szeroką antresolę nad wejściem, szatnie i toalety.

W części północnej znajdą się:  sala ćwiczeń teatralnych, muzycznych, sala taneczna, sale warsztatów artystycznych zaplecze sceniczne, garderoby, toalety, magazyny.

Moduł B7. W czterokondygnacyjnym nowoczesnym budynku biurowo-szkoleniowym, bezpośrednio przylegającym do Hali Tworzeń znajdą swoje miejsce: Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej. Wielką atrakcją budynku z pewnością będzie ogród na dachu oraz obrośnięta zielenią fasada południowa.

Parter – punkt informacyjny – centrum informacji obywatelsko-społecznych oraz Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej – 3 małe i 1 duża sala spotkań, toalety.

I piętro – Centrum Aktywności Obywatelskiej – przestrzenie do pracy współdzielonej, biura, sale warsztatowe, toalety, magazyn.

II piętro – przestrzenie do pracy współdzielonej, biura, toalety.

Zielony dach – otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych.

6. Wybrane elementy zrewitalizowanej przestrzeni

> dostęp dla wózków inwalidzkich oraz system oznaczeń dla osób niewidomych/niedowidzących – pełna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i starszych,

> zielony pasaż pod konstrukcjami suwnic, zdroje uliczne,

> zielony ogród na dachu budynku, zielona fasada B7,

> panele fotowoltaiczne, pompy ciepła,

> elastyczność przestrzeni, np. możliwość wydzielania ruchomymi ścianami mniejszych pomieszczeń, zarówno w module H8 jak i B7,

> ławki, siedziska, stojaki rowerowe, stylowe latarnie uliczne, eksponaty z dawnej fabryki obrabiarek Defum,

> stacja roweru metropolitalnego,

> 14 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej,

> przestrzenny napis Defum,

> odlew historycznej mapy Dąbrowy Górniczej,

> 5 paneli z ekranem LED, prezentujących historię Defum i Zagłębia Dąbrowskiego,

> grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów i byliny integralną częścią nowego centrum miasta,

> ogród deszczowy i oczka wodne, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z retencji, wyposażone w elementy zespołu filtracyjnego, system uzdatniania wody, a także system zasilania w energię elektryczną.

7. Fabryka Pełna Życia – centrum przedsiębiorczości, etap II

Wniosek o dofinansowanie do II etapu projektu w kwocie 27 milionów złotych został złożony przez spółkę w dniu 29 listopada 2023 roku, numer wniosku FESL.10.09-IZ.01-0743/23-001 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 PRIORYTET FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”, DZIAŁANIE FESL.10.09 „Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu”.

Środki te pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum Dąbrowy Górniczej oraz rewitalizację kolejnych 3 zabytkowych hal. Jedną z nich będzie Hala Ząbkowice o funkcji gastronomicznej i usługowej.

Podobne artykuły

III Kongres Ekonomiczny “Regeneracja!” zakończony sukcesem
News 11/09/2024

III Kongres Ekonomiczny “Regeneracja!” zakończony sukcesem

III Kongres Ekonomiczny "Regeneracja!" zakończył się sukcesem z uwagi na rekordową frekwencję, a co za tym idzie rosnące zainteresowanie kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi. W

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej
News 30/08/2024

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. opublikowała ogłoszenie o zamówieniu publicznym, którego przedmiotem jest: „Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie wraz z rozbiórką

Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami
News 28/08/2024

Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami

W Fabryce Pełnej Życia kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami w najbliższy piątek, 30 sierpnia. Początek Potańcówki międzypokoleniowej extra o godz. 19:00, a pół godziny wcześniej zapraszamy

Metrorowerem do… i z Fabryki
News 26/08/2024

Metrorowerem do… i z Fabryki

1 sierpnia Dąbrowa Górnicza dołączyła do największego w Polsce systemu roweru miejskiego. Jedna ze stacji Metroroweru zlokalizowana jest w Fabryce Pełnej Życia, tuż przy łące.

Czytaj także

III Kongres Ekonomiczny “Regeneracja!” zakończony sukcesem
News 11/09/2024

III Kongres Ekonomiczny “Regeneracja!” zakończony sukcesem

III Kongres Ekonomiczny "Regeneracja!" zakończył się sukcesem z uwagi na rekordową frekwencję, a co za tym idzie rosnące zainteresowanie kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi. W

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej
News 30/08/2024

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym dla I etapu realizacji inwestycji pn.: Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. opublikowała ogłoszenie o zamówieniu publicznym, którego przedmiotem jest: „Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie wraz z rozbiórką

Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami
News 28/08/2024

Kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami

W Fabryce Pełnej Życia kończymy wakacje muzycznie, tanecznie i z didżejami w najbliższy piątek, 30 sierpnia. Początek Potańcówki międzypokoleniowej extra o godz. 19:00, a pół godziny wcześniej zapraszamy

Metrorowerem do… i z Fabryki
News 26/08/2024

Metrorowerem do… i z Fabryki

1 sierpnia Dąbrowa Górnicza dołączyła do największego w Polsce systemu roweru miejskiego. Jedna ze stacji Metroroweru zlokalizowana jest w Fabryce Pełnej Życia, tuż przy łące.

logotypy