Pierwszy Festiwal miejskich innowacji za nami
Wieczornymi seansami Miejskiego kina plenerowego zakończył się w niedzielę, 5 września w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej Miastolab – Festiwal miejskich innowacji. W ostatnim dniu odbył się także piknik sąsiedzki pod hasłem „Ogród bez ogródek”. Od czwartku, kiedy wystartował projekt, nie brakowało wykładów i debat o innowacjach i problemach współczesnych miast, koncertu i wydarzeń towarzyszących.
Czterodniowy Festiwal miejskich innowacji był połączeniem konferencji z debatami i wykładami, kina plenerowego, koncertu i pikniku rodzinnego, a wszystko to było powiązane tematami dotyczącymi współczesności i przyszłości miast. W cyklu wykładów i debat wystąpili eksperci i innowatorzy z całej Polski: Rafał Matyja, Jacek Wielebski, Paweł Jaworski, Bartosz Piziak, Michał Krzykawski, Joanna Erbel, Łukasz Franek czy Hanna Gill – Piątek.
– To była po prostu przestrzeń dyskusji, czyli to czym jest Fabryka Pełna Życia na co dzień. Dyskusji o tym miejscu, o mieście i o metropolii. Czym one są, a czym powinny być dla mieszkańców – podsumował Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o.
– Rozmawialiśmy o tym, jak być innowacyjnym w bardzo nieinnowacyjnym środowisku, jakimi często są polskie miasta. Dyskutowaliśmy o tym, jak to zrobić mądrze, jak to zrobić tak, żeby po prostu mieszkało nam się lepiej – podkreślił na zakończenie dwudniowej konferencji „Miejscy innowatorzy” Artur Celiński, prowadzący debaty, ekspert w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast.
Po zakończeniu części konferencyjnej w piątek odbył się koncert „Muzyka miasta” – dj set w wykonaniu Kuby Sojki, Monstera i Young Majli. Sobotnie i niedzielne wieczory poświęcone były na przegląd najciekawszych filmów o miastach, a w ramach imprez towarzyszących odbyło się Metropolitalne Forum Dobrych Praktyk. Na specjalnym stoisku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można było się przekonać do czego służą drony, co mogą zrobić dobrego dla mieszkańców i jak w miastach stworzyć im przyjazną przestrzeń. Początkiem całej imprezy były warsztaty dedykowane pracownikom administracji publicznej, na których rozmawiano między innymi o dostępności architektonicznej dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Niedzielny piknik sąsiedzki nastawiony był na promocję społecznego ogrodnictwa, ekologię i różne roślinne rozwiązania w mieście. W trakcie warsztatów dla młodzieży można się było dowiedzieć o aktywizacji działań związanych z ochroną klimatu, dla dzieci przygotowana była świetlica przyrodnicza. Rodzinne warsztaty zachęcały do rozmów i pracy przy ulu, bo na terenie Fabryki Pełnej Życia funkcjonuje także miejska pasieka.
Dziękujemy wszystkim instytucjom i organizacjom, które współpracowały z nami przy tym projekcie. Gorąco liczymy, że będziemy mogli się spotkać z Wami i mieszkańcami Metropolii za rok! Przez cztery dni (2-5 września) byli z nami:
- Mecenas Projektu: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Patron Honorowy: Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej
- Partnerzy: Pałac Kultury Zagłębia, Kino KADR, Obserwatorium Polityki Miejskiej, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum badań krytycznych nad technologiami, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wrocławska Fundacja Filmowa, Dopamina Lab
- Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Magazyn Miasta, Architektura i Biznes, Radio TOK FM

































Podobne artykuły
Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania
Minął już miesiąc od uruchomienia Strefy Smaku w Fabryce Pełnej Życia. Przez ostatnie tygodnie przestrzeń tętniła życiem, przyciągając mieszkańców Dąbrowy Górniczej i gości szukających miejsca do spotkań, odpoczynku
Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia
Fabryka Pełna Życia rozpoczyna sezon letni. Od 1 maja do 30 września ponownie działać będzie Strefa Smaku, ale w tym roku w nowej lokalizacji, przygotowanej w związku z
Wiosenne barwy….i nie tylko!
W sercu Zagłębia Dąbrowskiego widoczne są kolejne etapy zaawansowania inwestycji Fabryki Pełnej Życia - projektu, który przekształca teren po dawnej fabryce obrabiarek „Defum” w nowe centrum miasta. Zaawansowanie
Czwartkowe Potańcówki Międzypokoleniowe wracają do Fabryki
Po przerwie do Warsztatu Fabryki Pełnej Życia wracają dobrze znane i lubiane potańcówki międzypokoleniowe. Najbliższe spotkania organizowane będą przez Ale Fajnie Aktywni 50+ – ekipę, która od lat
Czytaj także
Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania
Minął już miesiąc od uruchomienia Strefy Smaku w Fabryce Pełnej Życia. Przez ostatnie tygodnie przestrzeń tętniła życiem, przyciągając mieszkańców Dąbrowy Górniczej i gości szukających miejsca do spotkań, odpoczynku
Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia
Fabryka Pełna Życia rozpoczyna sezon letni. Od 1 maja do 30 września ponownie działać będzie Strefa Smaku, ale w tym roku w nowej lokalizacji, przygotowanej w związku z
Wiosenne barwy….i nie tylko!
W sercu Zagłębia Dąbrowskiego widoczne są kolejne etapy zaawansowania inwestycji Fabryki Pełnej Życia - projektu, który przekształca teren po dawnej fabryce obrabiarek „Defum” w nowe centrum miasta. Zaawansowanie
Czwartkowe Potańcówki Międzypokoleniowe wracają do Fabryki
Po przerwie do Warsztatu Fabryki Pełnej Życia wracają dobrze znane i lubiane potańcówki międzypokoleniowe. Najbliższe spotkania organizowane będą przez Ale Fajnie Aktywni 50+ – ekipę, która od lat