ue

Motanki – warsztaty tworzenia Lalek Mocy

Dla mieszkańców 17/11/2021

Strona głównaAktualnościDla mieszkańcówMotanki – warsztaty tworzenia Lalek Mocy

W kolejnej odsłonie Babiego Lata, Stowarzyszenie Dop!amina LAB zaprasza na warsztaty z tradycją słowiańską motania lalek. Wstęp wolny!

Uwaga, warsztaty odbędą się w sobotę, 20 listopada w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 6a. Początek o godz. 15.00.

Tradycje ludowe nadawały znaczenie działaniom, spotkaniom, rzeczom. Lalka w kulturze pojawiała się od zarania, na wszystkich kontynentach. Motanki to słowiańskie lalki dobrych życzeń. Tworzone bez użycia ostrych przedmiotów “by nie ukłuć losu”, ze skrawków materiałów. W ramach warsztatów poznamy znaczenia, intencje i podstawy tworzenia Motanek.

Na najbliższym spotkaniu w sobotę, 20 listopada uczestnicy spróbują wykonać dwie lalki – Ziarnuszkę i Bogacza. To lalki doli, obfitości, dobrobytu i dobrostanu. Obie wypełnione ziarnem robiło się tuż po żniwach, jesienią, zatem to ostatni moment zanim przykryje pola biała kołderka. Ziarnuszka odpowiada za pomyślność domu i domowników, by zawsze było ziarno na chleb, by wszystko sprzyjało. Bogacz – jej partner przynosi bogactwo, by prócz chleba było i ciasto.

Uwaga! Jeśli macie tkaniny, skrawki ubrań, czy chustkę, z którą wiąże się wspomnienie, dobra myśl, lub osoba która Was kocha – warto wykorzystać ją do tworzenia lalek.

Zajęcia poprowadzi: Agnieszka Czapi Trzepizur – aktorka, wokalistka, fotograf i twórca rzeczy z serca.

Zgłoszenia: e-mail:dopaminalaab@gmail.com

Projekt realizowany jest z programu mikrograntów i współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: Stowarzyszenie Dop!amina LAB.

Podobne artykuły

Sportowe emocje opanowały Strefę Smaku!
Aktualności 10/06/2026

Sportowe emocje opanowały Strefę Smaku!

Nieczęsto zdarza się, aby sportowy sukces jednej osoby potrafił z dnia na dzień poruszyć całe miasto. Ba! Całą Polskę! Tak właśnie było na początku czerwca, kiedy pochodząca z

Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania
Aktualności 01/06/2026

Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania

Minął już miesiąc od uruchomienia Strefy Smaku w Fabryce Pełnej Życia. Przez ostatnie tygodnie przestrzeń tętniła życiem, przyciągając mieszkańców Dąbrowy Górniczej i gości szukających miejsca do spotkań, odpoczynku

Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia
Aktualności 21/04/2026

Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia

Fabryka Pełna Życia rozpoczyna sezon letni. Od 1 maja do 30 września ponownie działać będzie Strefa Smaku, ale w tym roku w nowej lokalizacji, przygotowanej w związku z

Wiosenne barwy….i nie tylko!
Aktualności 21/04/2026

Wiosenne barwy….i nie tylko!

W sercu Zagłębia Dąbrowskiego widoczne są kolejne etapy zaawansowania inwestycji Fabryki Pełnej Życia -  projektu, który przekształca teren po dawnej fabryce obrabiarek „Defum” w nowe centrum miasta. Zaawansowanie

Czytaj także

Sportowe emocje opanowały Strefę Smaku!
Aktualności 10/06/2026

Sportowe emocje opanowały Strefę Smaku!

Nieczęsto zdarza się, aby sportowy sukces jednej osoby potrafił z dnia na dzień poruszyć całe miasto. Ba! Całą Polskę! Tak właśnie było na początku czerwca, kiedy pochodząca z

Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania
Aktualności 01/06/2026

Nowa Strefa Smaku po miesiącu działania

Minął już miesiąc od uruchomienia Strefy Smaku w Fabryce Pełnej Życia. Przez ostatnie tygodnie przestrzeń tętniła życiem, przyciągając mieszkańców Dąbrowy Górniczej i gości szukających miejsca do spotkań, odpoczynku

Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia
Aktualności 21/04/2026

Otwieramy sezon w Strefie Smaku Fabryki Pełnej Życia

Fabryka Pełna Życia rozpoczyna sezon letni. Od 1 maja do 30 września ponownie działać będzie Strefa Smaku, ale w tym roku w nowej lokalizacji, przygotowanej w związku z

Wiosenne barwy….i nie tylko!
Aktualności 21/04/2026

Wiosenne barwy….i nie tylko!

W sercu Zagłębia Dąbrowskiego widoczne są kolejne etapy zaawansowania inwestycji Fabryki Pełnej Życia -  projektu, który przekształca teren po dawnej fabryce obrabiarek „Defum” w nowe centrum miasta. Zaawansowanie